Wielkimi krokami zbliża się 7. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej w mieście Ben Guriona. To wyjątkowe wydarzenie odbywać się będzie w dniach 21-24 października.
Festiwal ma na celu przybliżenie historii i kultury narodu, którego losy przez wieki splatały się z historią Polski i Płońska. Jak zawsze w programie nie zabraknie wydarzeń prezentujących żydowski dorobek kulturowy na najróżniejsze sposoby.
4 dni poświęcone kulturze żydowskiej to przede wszystkim koncerty muzyczne, pokazy filmowe, otwarty wykład, spektakl teatralny, Marsz Milczenia upamiętniający likwidację płońskiego getta. Podczas trwania festiwalu uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach ruchowych a także poznać tajniki kuchni jerozolimskiej oraz spróbować żydowskich potraw i nauczyć się je przygotowywać.
Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa plenerowa na terenie przy MCK udostępniona przez Biuro Edukacji Narodowej IPN.
Szczegółowy program Festiwalu:
Sobota, 21 października 2023
godz. 11, sala widowiskowo-kinowa
Otwarty wykład dla słuchaczy Płońskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku
– „Dom Pamięci. Spójrz – Przypomnij. Design wystawy: od koncepcji do realizacji” – Agata Korba, Natalia Romik, współautorki koncepcji Domu Pamięci.
godz. 17.00, hol MCK
– To przecież nasze jedzenie – pokaz przygotowywania potraw kuchni żydowskiej – Kuba Steuermark, ekspert kulinarny.
godz.18.00, sala widowiskowo-kinowa
Inauguracja 7. Festiwalu Kultury Żydowskiej w mieście Ben Guriona.
Pod dachami Krakowskiego Kazimierza. Najpiękniejsze utwory muzyki żydowskiej – koncert w wykonaniu Katarzyny Jamróz z zespołem.
Wstęp z zaproszeniami. Odbiór w kasie MCK od czwartku, 12 października, godz. 14.30.
Po koncercie w holu kina Klasyka kuchni jerozolimskiej – degustacja potraw przygotowanych przez eksperta kulinarnego Kubę Steuermarka.
Niedziela, 22 października 2023
godz. 11- 15.00, sala taneczna
Warsztaty ruchowe Metodą Feldenkraisa – prowadzenie prof. Jacek Paszkowski.
Obowiązują zapisy pod nr tel. 23 662 27 02.
godz. 16.00, sala wielofunkcyjna – Mały Kalejdoskop
Pokaz filmu – Ukos światła – reż. Wojciech Szumowski
Wstęp z wejściówkami – odbiór w kasie MCK od czwartku, 12 października, godz. 14.30.
UWAGA! Planowany na 22 października 2023 r. koncert izraelskiego zespołu „BALAGAN” oraz warsztaty muzyczne, które miały być poprowadzone przez zespół 23 października zostają odwołane. Decyzję o anulowaniu wydarzenia podjęto w związku z obecną sytuacją w Izraelu.
godz. 18.00, sala wielofunkcyjna – Mały Kalejdoskop
Pokaz filmu – Rose – reż. Aurelia Saada.
Wstęp z wejściówkami – odbiór w kasie MCK od czwartku, 12 października, godz. 14.30.
Wprowadzenia do pokazów: Michalina Majewska, filmoznawczyni, krytyczka filmowa
i twórczyni profilu ,,Kino po żydowsku” oraz Ignacy Strączek – Wicedyrektor Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej.
Partnerzy pokazów: Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej, Fundacja Kamera Dawida WJFF.pl., Ambasada Izraela w Polsce.
Poniedziałek , 23 października
godz. 12.00 – Pl. 15 Sierpnia
16. Marsz Milczenia pod honorowym patronatem Ambasady Izraela, upamiętniający likwidację płońskiego getta.
godz. 18, sala widowiskowo-kinowa
Koncert Bum Bum ORKeSTAR.
Wstęp z wejściówkami – odbiór w kasie MCK od czwartku, 12 października, godz. 14.30.
Wtorek, 24 października, zakończenie Festiwalu
godz. 18, sala widowiskowo-kinowa
Gołda Tencer zaprasza: Szlagiery żydowskich kabaretów – spektakl Teatru Żydowskiego. Wstęp z wejściówkami – odbiór w kasie MCK od czwartku, 12 października, godz. 14.30.
Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa plenerowa udostępniona przez Biuro Edukacji Narodowej IPN – Siostry, […] matkami żydowskich dzieci. Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi wobec Zagłady Żydów w czasie II wojny światowej – teren przy MCK od strony ul. Płockiej.
Festiwal realizowany jest w ramach projektu „Poprawa dostępności do zasobów kultury w Płońsku” dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 oraz ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura” działanie 1 „Poprawa zarządzania dziedzictwem kulturowym”. Projekt realizowany jest przez Gminę Miasto Płońsk w partnerstwie z Miejskim Centrum Kultury w Płońsku oraz University College for Green Development z Bryne w Norwegii.