Witaj na stronie Domu Pamięci w Płońsku

Wykład Philipa Earla Steele’a, koncert grupy Sztetl i warsztaty edukacyjne. Upamiętniamy 50. rocznicę śmierci Dawida Ben Guriona

1 grudnia 1973 roku zmarł Dawid Ben Gurion. Już w przyszłym tygodniu zapraszamy na trzy wydarzenia, które organizujemy z myślą o upamiętnieniu 50. rocznicy jego odejścia.

👉 30 listopada (czwartek), godz. 18.00

Wykład Philipa Earla Steele’a o Dawidzie Ben Gurionie i początkach ruchu syjonistycznego

Dom Pamięci, ul. Warszawska 2,

wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona

Philip Earl Steele – historyk wczesnego syjonizmu związany z Centrum Badań Historycznych PAN, od wielu lat mieszka w Polsce. Autor m.in. publikacji: “On Theodor Herzl’s Encounters with Zionist Thought and Efforts prior to his Conversion in the Spring of 1895” (Centre for Historical Research, Polish Academy of Sciences, Berlin-Warsaw, 2023) i “Birthing Zionism” (Fathom Journal, London-Jerusalem, 2023).

👉 1 grudnia (piątek), godz. 18.00

Koncert zespołu Sztetl

Sala widowiskowo-kinowa Miejskiego Centrum Kultury w Płońsku, ul. Płocka 50

bilety: 10 zł, do nabycia od 22 listopada w kasie MCK oraz na stronie www.mckplonsk.pl

Sztetl to projekt klezmerski założony z tęsknoty za kulturą i tradycją żydowską kwitnącą w okresie międzywojnia. Zespół jest jednym z laureatów wyróżnionych na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia Nowa Tradycja 2013 r. Pomysł na powołanie do życia formacji zrodził się w Warszawie, choć muzycy tworzący kolektyw wywodzą się z Sejn, małego miasteczka w północno wschodniej Polsce. Każdy z muzyków naukę gry na instrumencie zaczynał od przygody z muzyką klezmerską. Zespół występował w klubach i ośrodkach ściśle związanych z kulturą żydowską, Pałacu Prezydenckim, na weselach i potańcówkach. Tym co wyróżnia Sztetl od innych formacji klezmerskich, jest bardzo mocne przywiązanie do tradycyjnych brzmień i budowanie repertuaru wyłącznie w oparciu o materiały źródłowe, zapisy nutowe i nagrania Żydów z okresu międzywojnia.

Skład zespołu:

Radek Polakowski (akordeon, skrzypce, śpiew), Tomasz Stawiecki (klarnet), Karol Makowski (puzon), Mateusz Bartosiewicz (perkusja)

👉 2 grudnia (sobota), godz. 11.00

Warsztaty edukacyjne poświęcone Dawidowi Ben Gurionowi

realizowane dzięki dofinansowaniu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce w ramach projektu pn.: „Przywracamy pamięć o dawnej społeczności żydowskiej w Płońsku – warsztaty edukacyjne w płońskim Domu Pamięci”,

Dom Pamięci, ul. Warszawska 2

wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy: +48 505 996 699, ilość miejsc ograniczona

Uczestnicy warsztatów poznają postać Dawida Ben Guriona, w części plastycznej wykonają kolaż, zwiedzą także wystawę „Spójrz – przypomnij!” w Domu Pamięci.

Zapraszamy na wszystkie wydarzenia!

Skip to content